termékek

Blog

Hogyan válasszunk szivattyút a kerti tavunkhoz? – Szivattyú típusok és funkciók

Koi-farm.hu
Koi-farm.hu
2024.10.01
Hogyan válasszunk szivattyút a kerti tavunkhoz? – Szivattyú típusok és funkciók

Egy kerti tó harmonikus működéséhez elengedhetetlen egy jól megválasztott szivattyú. A szivattyú nem csak a tó vizének tisztaságát és egészséges oxigénszintjét biztosítja, hanem esztétikai funkciókat is elláthat, mint például egy szökőkút vagy vízesés működtetése. Ahhoz, hogy a megfelelő szivattyút válasszuk, fontos ismerni a tó méretét, a kívánt vízforgatás intenzitását és a tervezett funkciókat. Nézzük meg a különböző szivattyútípusokat és azok szerepét, valamint a súrlódás hatását a vízszintesen vezetett csöveknél.

 

1. Szűrőtápláló szivattyú

A szűrőtápláló szivattyú fő funkciója, hogy a tó vizét átáramoltassa egy szűrőrendszeren, amely eltávolítja a lebegő szennyeződéseket, az algákat és egyéb szerves anyagokat. Ez elengedhetetlen a tó vízének tisztaságának fenntartásához és a halak, illetve növények egészségéhez. A megfelelő szűrőtápláló szivattyú kiválasztásához a tó térfogatát kell figyelembe venni, mert a szivattyúnak elegendő teljesítménnyel kell rendelkeznie ahhoz, hogy a tó teljes vízmennyiségét 1-2 óránként átáramoltassa a szűrőrendszeren.

 

2. Szökőkút szivattyú

A szökőkút szivattyúk az esztétikai élményt szolgálják, szép vízsugarat létrehozva a tó közepén vagy szélén. Ezek a szivattyúk alacsonyabb teljesítményűek lehetnek, mint a szűrőtápláló szivattyúk, mivel nem kell nagy mennyiségű vizet mozgatniuk. A szökőkút szivattyú kiválasztásakor fontos a megfelelő magasságú vízsugár elérése, ami a szivattyú emelőkapacitásán múlik. Az emelési magasság és a vízsugár átmérője is fontos tényező, hogy a tóba illő látványt biztosítsunk.

 

3. Vízfolyás, patak és vízesés szivattyú

A vízesés vagy patak szivattyúk nagyobb teljesítményt igényelnek, mivel ezek nagyobb mennyiségű vizet mozgatnak, és nagyobb magasságba emelhetik a vizet. Ezek a szivattyúk azoknak ideálisak, akik természetes hatású vízfolyásokat, vízeséseket szeretnének kialakítani a kerti tó környezetében. Az ilyen típusú szivattyúkat úgy kell méretezni, hogy elegendő vízmennyiséget és nyomást biztosítsanak ahhoz, hogy a vízesés folyamatosan és egyenletesen működjön.

 

Súrlódás és emelési magasság csökkenése vízszintesen vezetett csövekben

A szivattyúk kiválasztásánál nemcsak az emelési magasság és a vízmennyiség figyelembevétele fontos, hanem a vízszintesen vezetett csövek súrlódásának hatása is. A csövek belső falán fellépő súrlódás csökkenti a víz áramlási sebességét, ami az emelési magasság csökkenéséhez vezethet. A súrlódás mértékét befolyásolja a cső átmérője, a cső anyaga, valamint a vezeték hossza. Általánosságban elmondható, hogy minél hosszabb és szűkebb a cső, annál nagyobb lesz a súrlódási ellenállás, és annál nagyobb szivattyúteljesítmény szükséges a megfelelő vízáramlás fenntartásához.

 

Számítás a súrlódásból adódó emelési magasság csökkenésére:

  • Csőhossz: Minél hosszabb a vízszintesen vezetett cső, annál nagyobb lesz a veszteség.
  • Csőátmérő: A keskenyebb csövek nagyobb ellenállást okoznak, így szélesebb átmérőjű csövekkel csökkenthető a veszteség.
  • Csatlakozók és kanyarok: Minden egyes csatlakozó, könyök vagy szűkítő is növeli a súrlódást.
  • 10 méter vízszintes elvezetés kb. 1 méter emelési magasság vesztést jelent.

 

Szivattyú kiválasztási tanácsok

  1. Tó mérete: Minden esetben a tó méretéhez igazított teljesítményű szivattyút válasszunk. Egy nagyobb tóhoz erősebb szivattyú szükséges a megfelelő vízforgatáshoz.
  2. Funkciók: Gondoljuk át, milyen funkciókat szeretnénk a szivattyúval ellátni – szűrés, szökőkút, vízesés – mert ezek más-más teljesítményt és emelési kapacitást igényelnek.
  3. Emelési magasság: Számítsuk ki, mekkora magasságra kell a szivattyúnak emelnie a vizet, és vegyük figyelembe a csővezetékek hossza és súrlódási ellenállása miatt fellépő veszteségeket.
  4. Energiahatékonyság: Olyan szivattyút válasszunk, amely optimális energiafelhasználással biztosítja a kívánt vízforgatást, hogy hosszú távon is gazdaságos megoldás legyen.