termékek

Blog

Őszi kerti tókarbantartás: mit tegyél most, hogy tavasszal is tiszta és egészséges maradjon a tavad

Koi-farm.hu
Koi-farm.hu
2024.10.01
Őszi kerti tókarbantartás: mit tegyél most, hogy tavasszal is tiszta és egészséges maradjon a tavad

Kerti tó karbantartása ősszel, amit minden kerti tó tulajdonosnak tudnia kell. Néhány egyszerű lépés amivel megmentheted magad a tél utáni kerti tavi károktól.

Kerti tó őszi karbantartása, amit minden kerti tó tulajdonosnak tudnia kell

 

Kategória és termék linkek:

 

Ősszel a kerti tó karbantartása különösen fontos, ha szeretnéd elkerülni a felesleges kiadásokat és megőrizni a tó ökoszisztémájának egészségét. Néhány egyszerű, de elengedhetetlen lépés segíthet abban, hogy tavasszal tiszta, rendezett tóval indulhass, minimális munkával. Ezekkel a lépésekkel nemcsak a halak és növények egészségét óvhatod meg, de megelőzheted a téli károkból adódó problémákat is. Tudod, mi az, amit semmiképpen sem szabad kihagyni kerti tó tulajdonosként? Most megmutatjuk!

 

kerti-to-oszi-karbantartas-tavi-tisztitas-kertito-oszzel-vedelem-koi-farm-webshop.png


 

Az első hidegek és fagyok megérkeztek, a szél egyre erősebb, és a hűvös idő állandósulni látszik. Itt az ideje felkészülni a kerti tó őszi karbantartására. Az őszi tisztítás kulcsfontosságú ahhoz, hogy a tavaszi tó szezon ne bosszúsággal, hanem élvezettel induljon, és újra gyönyörködhessünk a tó élővilágában. Ebben a cikkben bemutatjuk a legfontosabb lépéseket, amelyeket minden kerti tó tulajdonosnak érdemes megtennie, valamint azokat az eszközöket, amelyek elengedhetetlenek a hatékony és alapos őszi karbantartáshoz.

 

 

Miért fontos a kerti tavunk őszi karbantartása, mi történik ha nem teszünk semmit?

 A kerti tó őszi karbantartása alapvető fontosságú a tóbiológia egyensúlyának megőrzéséhez. Ha nem végzünk megfelelő tisztítást, a lehulló levelek, a növényi maradványok és egyéb szennyeződések felhalmozódnak, és az idő múlásával iszappá alakulnak. Ez nemcsak a tó esztétikáját rontja, hanem ideális környezetet teremt az algák elszaporodásához is. Az algásodás oxigénhiányhoz vezethet, ami veszélyezteti a vízinövényeket és a halakat, akár pusztulásukat is okozhatja. A megfelelő tóbiológia fenntartása tehát alapvető ahhoz, hogy tavunk tiszta és egészséges maradjon, ezért minden ősszel szükség van alapos tisztításra.

 

kerti-to-oszi-karbantartas-fontos-koi-farm.png

 


 

Mit kell tennünk ősszel ha kerti tavunk van?

 A hidegebb idő beálltával fel kell készítenünk tavunkat a télre, és ezt ősszel tudjuk a leghatékonyabban megtenni. Az őszi kerti tavi teendőknek arra kell irányulnia, hogy minél kevesebb szerves anyag maradjon benne a tóba és biztosítsuk, hogy a lehető legkevesebb szerves anyag juthasson bele a tóba. Tehát minimálisra kell csökkentenünk a már felhalmozódott, és tóba került szennyeződéseket és védelmet kell képeznünk a további szennyeződések bekerülése ellen. A következőket tudjuk ezzel megelőzni:

  • Halaink megfulladása: A túlzott szerves anyagok tóban maradása rothadásnak indul. Ez a folyamat az tavi élőlényekre káros gázkibocsájtással jár és oxigént szipolyoz azoktól, pl. tavi halainktól és kedvenceink megfulladhatnak.
  • Fertőzések: A rothadás más problémát is okoz. A bomlás során kártékony baktériumok szaporodhatnak fel. A halak a hideg őszi és téli időszakban a lelassult anyagcserének köszönhetően gyengébb immunrendszerrel rendelkeznek, így könnyű prédájává válhatnak különböző fertőzéseknek.
  • Tószűrőnk élettartamának csökkenése: a feldúsult szennyeződések és a helytelen tóbiológia nehézséget okoznak a kerti tószűrőnknek, így csökkentjük annak élettartamát.

 

A kerti tavunk védelme ősszel kiemelten fontos pl. a fákról lehulló és a szélszállította levélhulladéktól. A legegyszerűbb megoldás, illetve megelőzés ha tavi lombvédő hálót használunk, amit a tó teljes felületére kifeszítünk, hogy megakadályozzuk a levelek tóbahullását és megóvjuk magunkat is attól, hogy napi szinten egyesével kelljen kiszedni a leveleket pl. kézi hálóval, lombseprűvel vagy gereblyével .

Utóbbi időkben az árnyékolóhálók, belátásgátlók is szoktak ősszel védelmi szerepet betölteni. Védheti kerti tavunkat a káros uv sugárzástól a tó felé helyezve, így védve a tófólia minőségének élettartamát vagy halainkat, illetve funkcionálhat lombvédő hálóként is.

 

oszi-kerti-to-karbantartas-lombvedo-halok.png

 

A lombvédő hálók, árnyékolók több szerepet vehetnek fel magukra. Hiszen az év többi hónapjában is akadnak bőven kihívások. Utóbbi hálóval pl. betolakódóktól védhetjük kerti tavunkat és élővilágát. Macskák, kutyák, kócsagok ellen, persze kétség sem fér hozzá, hogy a főfunkcióját ősszel tudja betölteni, mert megakadályozza a lehulló leveleket tóba jutását, és ezzel mérföldekkel kevesebb lebomló szerves anyag kerül majd be tavunkba.

 


 

 A már a víz felszínére került szennyeződések eltávolítására külön kifejlesztett tótechnikai berendezés is rendelkezésünkre áll, mégpedig a tavi szkimmerek. A taviskimmerek a víz felszínéről szívják a vizet a szűrőbe, így tüntetve el a felületi szennyeződéseket. Többfélre szkimmer létezik.

  • Vízen úszó szkimmer
  • Tófenékhez rögzített szkimmer
  • Tó falához rögzített skimmer

De válogathatunk még saját szívómotorral ellátott, vagy külső tószivattyúra szerelhetőek között, annak függvényében, hogy mi a legpraktikusabb a kerti tavunknak.

 

uszo_rogzitett_skimmer_elszivo_to_tavi.jpg


 

 Az egyik legpénztárcabarátabb megoldás a vízbe bekerült és eltávolítandó szennyeződések kiszedésére a kézi hálók, amelyek segítségével manuálisan simán csak a kezünkkel merjük ki a vízen és a vízben található oda nem illő elemeket, szennyt. Kézi tavihálóink több fajta szemsűrűséggel rendelkeznek és több méretben érhetőek el nálunk, akár hosszabbítható nyelekkel. De akár vásárolhatunk egy nyélhez több fejet is, ezzel is spórolva és könnyítve a munkánkat.

 

 

kerti-tavi-halok-kezi-halo-kezitavi-lombkiszedo-halok.png


 

 A kerti tóvízfelszínéről a már leült szennyeződéseket a tóporszívóval lehet eltávolítani. A tavi iszapszívóknak abban rejlik a hasznossága és ereje, hogy az egész évben felhalmozódott hordalékot anélkül tudjuk eltávolítani, hogy a tavunkat lekellene engednünk. Ez igazi segítség és rengeteg idegesség s munkaóra megspórolásával jár. A porszívó szépen felszívja a fenékre lesüllyedt leveleket és iszapot.

 Az általános tóporszívók egy kamrásak. Az egy kamrával ellátott tóporszívók szívás leállása után ürítenek addig is pihentetve a porszivó szívó motorját.

 Az újabb típusok azonban eltérnek ettől a működéstől. Ilyen például a PondoVac 4-es típus. Ők például már két kamrával rendelkeznek. Ezek gravitációs kifolyással vannak ellátva, tehát a porszívónál magasabb kifolyást nem lehet kivitelezni.

 A legújabb típusú új generációs taviporszívó a PondoVac 5, amely azontúl, hogy képes folyamatosan és egyidőben szívni és üríteni, egy motor segítségével akár egy 2 méter magas kerítésen is át nyomja a kifolyó vízet.

Igyekszünk folyamatosan bővíteni a pallettánkat minden kategóriánkban, így is tettünk és bevezettünk más egyszerű tóporszívókat, amelyek kitünőek azoknak, akiknek kisebb tava van. Ilyen az 1200W-os sárga-fekete tóporszívónk vagy az 1400W-os tó- és medence porszívó társa. Jelenleg már kiegészítőket és tartozékokat is forgalmazunk a tóporszívóinkhoz, porzsákokat, szívófej végeket. Márka szerint is több termékkel rendelkezünk. Használhatja még az Ubbinkos VacuProCleaner Maxit vagy a kitünő és szintén széles körben ismert Eheim márkától a VAC40-es tóporszívót. Vásárlóink évek óta elégedetten hasznáják a tavi és medence porszívó berendezéseinket.

 

 

 

kerti-to-porszivo-iszapszivo-iszaptoporszivo-taviporszivo-iszapmentesites-sludge-vacuum.png

 


 

A kerti tóban már elszáradt vízinövényeink részeit, vagy a víz felszínén úszó trópusi növényeinket (Mint pl. a vízi salátát) érdemes kiemelni a tóból, vagy visszavágni őket, mert amikor elkezdenek bomlani, az tovább tetézi a gáztermelődést. Ezekben segítségünkre lesznek az erre kitalált termékeink a tavicsipeszek és ollók (Kategória amelyben megtalálja: Kerti tó karbantartás, ápolás kellékei), amelyek csak úgy mint a legtöbb termékünk, több formában és méretben is megtalálhatóak webáruházunkban. 

 

kerti-to-ollok-metszoollo-easy-pick-pond-brush-velda-oase-oszi-karbantartas-kertito.png


 

Sajnos azonban, előfordulhat, hogy a bomlási folyamat már annyira előrehaladott állapotban van, hogy csipesszel, fogóval már képtelenség kiszedni az oda nem illő elemeket akkor kénytelen vagyunk utólagosan kezelni kerti tavunkat. Ilyenkor a kerti tóba különböző iszapmentesítő, vízkezelő szerekkel tudjuk rendezni a rossz állapotokat. Iszapmentesítőink lényegét tekintve, olyan foszfátmegkötő anyagok, amelyek a tó alján leülepedett szerves és szervetlen anyagokat (Mint pl. rothadó leveleket, haltápmaradékot, egyebeket) megköti és ellehetetleníti az algásodást és a gázok kibocsájtását. Ezeket a szereket úgy alkották meg, hogy a tó élővilágára ne jelentsenek veszélyt, tehát nem befolyásolja a halakat és vízinövényeket, csupán egészségesebbé teszi a számukra már túl egészségtelen környezetet. Peridox és schlixx iszapmentesítőinket évek óta magas elégedettséggel használják országszerte. Utóbbiak több méretben és kiszerelésben kaphatóak, hogy pont annyit szerezzünk be, amennyire szükségünk van. Elérhetőek zsákos és vödrös kiszerelésben is.

 

iszapmentesito-peridox-bio-oxidator-schlixx-schlixxplus-kerti-to-foszfatmegkoto.png


 

Az utolsó lépés a kerti tavunk oxigénellátásának biztosításában a jégmentesítő készülékek elhelyezése. Ezek az eszközök folyamatos víz- és levegőáramlást hoznak létre, ezáltal állandó léket tartanak fenn, így a tó alján maradt szerves anyagok bomlásából származó gázok is távozhatnak.

 

kerti-to-jegmentesitok-medence-fagytest-jegtelenites-medence-jegtelen-jegteleniteskertito.png


 

 Jelentős összeget takaríthatunk meg, ha gondosan felkészítjük tószűrőinket a télre! A legtöbb szivattyú a tó alján helyezkedik el, így védve van a fagyástól. Azonban azokat a szivattyúkat, amelyek magasabb vízrétegben vannak, érdemes kivenni. Az UV-C lámpát, még ha a szűrőt a tóban is hagyjuk, mindenképpen fagymentes helyen kell tárolni. Ennek elmulasztása a kvarccső, az izzó, a trafó és a ház károsodásához vezethet. A szűrőtartályban található szűrőanyagokat (például szivacs, zeolit) tisztítás és szárítás után tavaszig tároljuk el száraz, védett helyen. Ha a szűrőtartályt nem tudjuk fagymentes helyre tenni, gondoskodjunk róla, hogy az egész télen száraz maradjon, és ne kerüljön bele folyadék, ami károsíthatná fagyás közben.

Halainkat 8 °C vízhőmérséklet alatt már nem érdemes etetni, mivel hidegvérűek, ezért szervezetük működése, beleértve az emésztést is, lelassul. A hidegebb időszakokban lassan mozognak, és a tó legmélyebb pontjaira húzódnak vissza. Iszaprétegre nincs szükségük, sőt a gázképződés miatt még káros is lehet számukra.

A kerti tó téliesítését általában az első jégképződés után végezzük el. Addig is hagyjuk a szűrőt működni, de 10 °C vízhőmérséklet alatt az UV-C lámpa használata már szükségtelen. Halaink és kerti tavunk tavasszal meghálálják majd az őszi gondoskodást.