Georácsok alkalmazása és előnyei
Napjaink egyre többet alkalmazott újdonsága a georács. Népszerűségét széles felhasználhatósága adja és kiváló ár-érték aránya. A továbbiakat lásd a cikkben.
Csapjunk is a lecsóba...
Mit nevezünk Georácsnak?
A georácsok geoszintetikus anyagok, amelyeket főképp az építési munkák során megerősítésként használnak. A georácsokmegerősítő anyagként használt geoszintetikus anyagok közé sorolhatók.
Mire lehet használni?
Használható a talaj megerősítésében vagy a támfalak erősítésében, sőt az anyag számos alkalmazása is virágzásnak indult. A georácsok nagy kereslete és alkalmazása annak köszönhető, hogy jól feszül, és nagyobb mértékben képes a terhelést nagy területen elosztani.
A georácsok eredete és gyártása:
A geoszintetikus anyag, a georácsok olyan polimer termékek, amelyeket egymást metsző rácsok segítségével képeznek. A polimer anyagok, mint a poliészter, a nagy sűrűségű polietilén és a polipropilén alkotják a georácsok fő összetételét. Ezeket a rácsokat olyan anyagbordák alkotják, amelyeket a gyártásuk során két irányban kereszteznek: az egyik a gépi irányban (md), amelyet a gyártási folyamat irányában vezetnek. A másik irány merőleges lesz a gépi irányú bordákra, amelyeket gépi irányon keresztüli iránynak (CMD) nevezünk.
Ezek az anyagok mátrix szerkezetű anyagokat alkotnak. A bordákra merőleges bordák metszéspontjából adódó nyitott teret nevezzük nyílásoknak. Ez a nyílás a bordák hosszanti és keresztirányú elrendezése alapján, jellemzően 2,5 és 15 cm között változik. A különböző típusú geotextíliák közül a georácsok merevebbnek számítanak. A georácsok esetében a csomópontok szilárdsága fontosabbnak tekinthető, mivel a terhelést a szomszédos bordákról ezeken a csomópontokon keresztül adják át. A bordák esetében számos gyártási lehetőség áll rendelkezésre.
A 3 leggyakoribb georács gyártási módszer:
- 1. módszer: Extrudálás: A georácsok e gyártási módszere egy sík műanyag lap extrudálását jelenti a kívánt alakzatba. A felhasznált műanyag lehet nagy sűrűségű polipropilén vagy nagy sűrűségű polietilén. A lemezre már beállított lyukasztási mintát helyeznek, hogy a kívánt rácsok kialakításához szükséges lyukakat készítsenek. A lyukak mintájának lyukasztása úgynevezett nyílások kialakítását eredményezné. A következő lépés a szakítószilárdság kialakítása az anyag hosszanti és keresztirányú nyújtásával.
- 2. Módszer: Kötés vagy szövés
A georács gyártásának e módszere során a poliészter vagy polipropilén anyagból készült egyes fonalakat kötés vagy szövés útján kötik, hogy rugalmas, nyílásokat képező csomópontokat alakítsanak ki. Ezek az anyagok nagy szakítószilárdságúak, hogy a geogridnek a kívánt végső tulajdonságot adják. A terméket úgy vásárolják meg a piacon, hogy további bevonatot kapnak, amely vagy bitumenes anyagból, vagy polivinil-kloridból, vagy latexből áll. Ez a választás a georácsok gyártójától függően változik. - 3. Módszer: Hegesztés és extrudálás
Ezt a módszert a "Secugridet"-gyártók nemrégiben fejlesztették ki. A módszer a lapos poliészter vagy polipropilén bordák extrudálását foglalja magában, hengereken keresztül történő áthaladással, ahogy az alábbi ábrán látható. Ezt különböző sebességgel működő automatizált gépeken végzik, amelyek lehetővé teszik a bordák nyújtását és szilárdságuk növelését.
A kapott bordákat mindkét oldalon keresztül a hegesztő részbe küldik. Az egyik a gép irányába, a másik pedig a gépre merőleges irányba.
A georácsok funkciói és működése:
A georácsok feladata az aggregátumok összetartása vagy rögzítése. Az aggregátumok ilyen módon történő összekapcsolása segítene egy mechanikusan stabilizált földmunkában. A georácsok nyílásai segítenek az aggregátumok vagy a föléjük helyezett talaj egymásba illesztésében.
A georácsok a fent említettek szerint segítenek a terhelés szélesebb területre történő újraelosztásában. Ez a funkció stabilabbá és erősebbé teszi a járdaépítést. A következő funkcionális mechanizmusokkal rendelkezik, amikor pl. burkolatépítésben alkalmazzák:
- Feszültségi membránhatás
Ez a mechanizmus a függőleges feszültségeloszlás fogalmán alapul. Ez a függőleges feszültség a membrán deformált alakjából származik. Ezt a mechanizmust kezdetben elsődleges mechanizmusnak tekintették. Későbbi tanulmányok azonban bebizonyították, hogy az oldalirányú visszatartó mechanizmus a fő kritérium, amelyet figyelembe kell venni.
Az egyik fő mechanizmus, amely a georács beépítése után a burkolatba bekövetkezik, az aggregátum oldalirányú mozgásának csökkenése. Ez a feszültségek megszűnését eredményezi, amelyek, ha léteznének, az aljzatba vándoroltak volna. A georácsréteg megfelelő súrlódási ellenállással rendelkezik, amely ellenáll az alépítmény oldalirányú mozgásának. Ez a mechanizmus tehát javítja a réteg teherbíró képességét. A kifelé irányuló feszültségek csökkenése azt jelenti, hogy befelé irányuló feszültségek alakulnak ki, ami a teherbírás növekedésének oka.
- Oldalirányú visszatartó képesség
A georácsok által biztosított oldalirányú visszatartó képesség a burkolaton érkező kerékterhelés által keltett feszültségek az aggregátumok oldalirányú elmozdulását eredményezik. Ez pedig befolyásolja az egész burkolat stabilitását. A georács visszafogja ezt az oldalirányú mozgást.
A georácsok alkalmazása támfalak építésénél:
A georácsok alkalmazása a támfalépítésben a talajvisszatöltések területén történik. A talaj összetartása segít a stabil támfalépítésben. A talaj szerkezeti integritása növelhető a georácsokkal történő megerősítéssel. Ez segít a feltöltés megkötésében, valamint a terhek elosztásában. A georácsok megoldják a puha háttöltés vagy a lejtős talaj problémáit.
A georácsok hosszának növelése segít a szerkezet tömegének növelésében. Ez segít a magasabb falak építésében. A koncepció azt jelenti, hogy a georácsok az egész egységet egyetlen tömegként fogja meg. Az a minimális magasság, amelytől a georácsok fektetését el kell kezdeni, a talaj típusától, a falra a háttöltés által gyakorolt nyomás mértékétől és egyéb tényezőktől függ.
A georácsos támfalrendszer jellemzői:
A georácsos támfalrendszer bizonyos egyedi jellemzőkkel rendelkezik, amelyek különböznek a hagyományos támfalépítésektől, mint például a beton támfal és a gravitációs támfalak.
A georáccsal megerősített támfalszerkezet jellemzői:
- A georácsrendszer rugalmasabb jellegű. A georácsrendszerrel ellátott támfal jobban alkalmazkodik az alapozás deformációjához, mint a hagyományos szerkezet, amely természeténél fogva nagyon merev.
A nagyobb rugalmasság azt jelenti, hogy jól viselkednek földrengésellenálláshoz. Ez a konstrukció gazdaságosabbá tehető a hagyományos módszerekhez képest. Pl. A hulladéklerakó meredekebbé tehető, ami költségcsökkentést jelent.
- A megerősített talajrendszer segítségével nagyobb falmagasság és meredekség érhető el.
A fedélzeti georácsos elrendezés erősebb védelmet nyújt. Ez környezeti előnyökkel jár, ami fontos a fenntartható építkezésben.
- A Georácsos támfalszerkezet garantálja a minőséget és a csökkentett építési költségeket.
Ez segíti a gyors és kényelmes építést. Idővel a georácsos megerősítő támfalépítés és annak előnyei elismerést nyertek, ami miatt a kereslet növekedett az autópályák, vasutak, gátak, kikötők, várostervezés és a környezetvédelemre összpontosító projektek építésében.
A georácsok alkalmazása az alapozó talajban:
A georácsok az alapozás alatti talaj stabilizálására használhatók, főként a sekély alapozásban. A georács alkalmazása a járdaépítésben. A járdaépítésben alkalmazott georácsszerkezetek a következő jellemzőkkel rendelkeznek:
Az aljzat javítása: Az aljzatot, amely a legfontosabb teherhordó réteg, a georácsok szilárddá és erőssé teszik. A puha aljzat problémája ezzel a módszerrel megoldható.
A burkolat alapjának megerősítése: Az alap vastagságának növelése növelné az alap merevségét. A vastagság nagymértékű növelése azonban nem gazdaságos. Az adott alapréteg megerősítése megfelelő merevséget biztosítana, ami segít a vastagság és az építési idő csökkentésében. Ez az útburkolat élettartamának növelésében is segít.
A georácsok előnyei az építőiparban:
Könnyű építés: a georács bármilyen időjárási körülmények között beépíthető. Ez teszi igényesebbé.
Területoptimalizálás: A Georács talajba történő beépítésének ez a módszere alkalmassá teszi a nem megfelelő területet arra, hogy azt az építéshez szükséges kívánt tulajdonságoknak megfelelően előkészítsék. A Georács így segít a megfelelő földhasználatban.
A Georács elősegíti a talaj stabilizálását:
Nagyobb szilárdságú talajtömeget kapunk, és nagyobb teherbíró képességet. Jó megoldás a talaj eróziótól való visszatartására.
Nincs szükség habarcsra: Az anyagot szárazon alkalmazzák.
Nincs nehézség az anyag elérhetőségében: A georácsok rugalmas jellegűek. Sokoldalúságukról ismertek. A georácsok nagy tartóssággal rendelkeznek, ami csökkenti a karbantartási költségeket. Rendkívül ellenállóak a környezeti hatásokkal szemben: Az anyagokat szabványok és szigorú előírások alapján tesztelik és bocsájták gyártásra.
Dióhéjban ennyit a georácsokról. Kiváló ár-érték aránnyal rendelkeznek, így nem véletlen, hogy egyre elterjedtebb a világon és folyamatosan bővül a felhasználásra használható területetek száma. Ami a technológia fejlődésében és az új szintetikus anyagok feltalálásának köszönhető. Előállítása egyre költséghatékonyabb más hasonló alkalmazásokra szánt anyagokkal szemben.
Georács kategóriánk: https://www.koi-farm.hu/georacs
Az alábbi linkeken találja georácsainkat:
https://www.koi-farm.hu/georacs-biaxialis-20-20-kn-1975-x-50-m
https://www.koi-farm.hu/georacs-biaxialis-20-20-kn-395-x-50-m
https://www.koi-farm.hu/georacs-biaxialis-30-30-kn-395-x-50-m
Verhetetlen árak és termék választék
Iratkozzon fel hírlevelünkre!
Értesülj hamarabb akcióinkról!
Kapj kedvezményeket!